Workingtest 12/7 2020 Välkomna!
Plats: Änggårde Rone. www.anggarde.se Det kommer att finnas lunch i restaruangen. De som vill äta sitter utomhus och väl utspridda (medtag gärna egen stol). 
Anmälan via ssrk/prov

Huvuddomare: Åsa Sjöberg

Vi kommer att följa SSRK:s restriktioner ang Covid-19. All info kommer i PM till de som anmält sig. Viss info kommer även att finnas här.
Pga Covid-19 kan vi inte ta emot publik på detta prov. Endast startande och funktionärer kan finnas på plats. Vi kommer i första hand att använda startande som funktionärer i annan klass för att hålla ner antalet till lägre än 50 personer på plats.
Om man känner sig det minsta sjuk måste man stanna hemma. Vi är endast utomhus och håller avstånd. Inga handslag eller kramar.

 

Workingtest Ekeskogs gård den 14/7 2019
Stort tack till alla startande, domare, skyttar och funkisar! Särskilt tack till huvuddomaren Mats Lindmark, som även lagt upp alla stationer i alla klasser!
Tyvärr nästan 15 återbud.

Resultat
Poängen står i ordningen ruta 1 (första rutan efter ladugården på gården som låg en bit bort), ruta 2 (ormbunkarna), ruta 3 (sista rutan på den andra gården), ruta 4 (det djupa vattenfyllda diket), ruta 5 (vattnet). Sist står totalpoängen. Den som fått en 0:a kommer alltid längre ner än de som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng.

Nybörjarklass
 1 Magnus Karlsson Thoras Jones, eng springer spaniel   19 20 15 18 20 92
 2 Marie Niklasson Topgrade Black Pearl, lab                   17 16 19 20 19 91
 3 Catharina Sundh Höstglädjens Hearts Burst Into
 Fire, golden                                                                20 19 19 10 18 86
 4 Sara Ahlgren Wijmas Springbreak, lab                       20 11 17 16 18 82
 5 Karin Johannesson Gorrkällans Sigbiorn, lab               20 16 11 19 12 78 plac 5 o 6 samma poäng på den först viktade stationen nr 5. På den andra
 6 Lina Jeppsson Skummarängens Blaser, lab                 18 19 17 12 12 78 viktade stationen nr 4 har Karin högre poäng än Lina.
 7 Fanny Hanngren Lochmuir Veracity, lab                      12 12 12 19 20 75
 8 Helene Fogelberg Skeppartorps Forest Bride, flat        17 18 19  9 10 73
 9 Peter Flinck Feedback's Play Hard to Get, flat               4 15 18 16  8 61
10 Berit Karlsson Olica's Umbra, cocker                           4 12  4 20 12 52
11 Marie-Louise Svedin Waterfreak's Valuable Valerie
  gold                                                                           0 11 18 18 18 65 
12 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat                        20 20  0 18  0 58
13 Catharina Sundh Höstglädjens Glance of my Father,
 gold                                                                           20  0  0 17 18 55 Plac 13 har högre poäng än 14 på den 2:a viktade stationen 4. De har
14 Sanna Svensson Sea-Croft Nightjar, lab                     14  0 19  4 18 55 samma poäng på den 1:a viktade stationen 5
15 Malin Stumle Ewoke's Sunrise Surprise, flat               10  0 10 12 19 51
16 Susanne Lindström Feedback's Play me I'm yours,
  flat                                                                            0 18 20  0 12 50
17 Lina Jeppsson Skummarängens Miroku, lab                15  0  0 14 20 49
18 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina
 Braxer, toll                                                                   0 10 20  0 16 46
19 Ramona Numelin Doubleuse Calvados, golden             5 10  0  8 10 33
20 Madeleine Rune Searover Max Tin Tin, lab                   4  0  4 19  0 27
21 Martin Jeppsson Jaktkulans Sky, lab                            0  0 11  0 12 23
22 Siw Hederstedt Lifsungstollarens Skrållan, toll              0  0 10  0  4 14 Plac 21 och 22. Siw har högre poäng på den viktade stationen nr 5
23 Susanne Tilvi Jakobsson Isle of Lime Joy Edition, flat    0  0   2 12 0 14

Cattis, Magnus och Marie

 

Vinnaren: Ville

Öppen klass
 1 Jesper Svensson Line Up Jackie Collins, lab               17 20 20 17 10 84
 2 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab                10 15 17 14 18 74
 3 Annica Stenström Ryegate's Touch too much, flat      10 18 14 11 15 68
 4 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab                  16  0 19 14 20 69
 5 Marie Duse Searover Fames Light, lab                      16 15 15  0 19 65 Plac 5 har högre än plac 6 på den viktade stationen nr 5
 6 Birgitta Torndal Conover's New Years Night, flat        19 19 17  0 10 65
 7 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, gold                       18 15 16 11  0 60
 8 Karin Bendz Doubleuse Obi-Wan Kenobi, gold          16 16 15 12  0 59
 9 Gunilla Lefwerth Sherlock's Della Street, flat            10 16 17 14  0 57
10 Gunilla Lefwerth Sherlock's Alley Oop, flat              16 15   0  8 14 53
11 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab                       0 18 20 10  0 48
12 Michael Modin Waterfreak's Vision of Vinston, gold    0  4   0   0   0  4


Sissi, Jesper och Annika

Elitklass
1 Marie Duse Searover Pumas Flame, lab                    20 20 17 15 16 88
2 Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab                    18 18 17 15 19 87
3 Kari Jonassen Ivanthes First Red Strawberry, lab      16 20 14 15 20 85
4 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab                            18 17 14   9 20 78 Plac 4 har högre poäng än 5 på den viktade stationen nr 5
5 Ella Naustbakk Ivanthes First Grip, lab                    17 16 18 10 17  78  
6 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab                         16 17 12 12 20  77
7 Madeleine Rune Searover Copy Scilla, lab                16 16 14 12 17  75
8 Maria Isenberg Reedsweeper's Rowanberry, lab        15 17 10 11 18 71


Åsa, Marie och Kari

Bilder från provet:

Ökl/ekl domarna Sara Ahlgren, Mats Lindmark, Peter Flinck, Anna Lydahl, Lars Hargesson

Domare nkl Marie Göransson, Åsa Sjöberg, Mats Lindmark, Gunilla Lefwerth, Ylva Melin

Station 1

Station 2

Station 5

 

Prova på Mock Trial 29/4 2019 (träningstävling)
Domare Ola Thunberg och Kurt Idulv

Vinnare Ylva Melin Lykke, 2:a Maria Isenberg Indie, 3:a Anna Ekström, 4:a Åsa Sjöberg Enya

 

Workingtest Ekeskogs gård den 15/7 2018

Stort tack till alla startande, domare, skyttar och funkisar som kämpade i värmen!
Huvuddomare Peter Flinck som också lagt upp alla stationer i alla klasser! Vi tackar för hjälpen!


Resultat
Poängen står i ordning ruta 1 (vattenfyllda diket), 2 (hästhagen), 3 vattnet, 4 stenmarken, 5 skogen. Sist står totalpoängen. De som fått en 0:a kommer alltid längre ner än de som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng. 

Nybörjarklass
1 Annica Stenström Ryegate's touch too much, flat               19 20 17 20 19 95
2 Christina Höggren Gilliam's Gold Sky and heroic glory, flat  18 19 16 19 19 91
3 Karin Johansson Engsboda Always stand by me, flat           12 18 19 19 18 86
4 Michael Modin Waterfreak's Vision of Vinston, gold             18 16 18 17 17 86 samma poäng som plac 3 men lägre på den viktade 
                                                                                                                    stationen nr 5

5 Eva Aspnäs Seareeds Mersa, lab                                       16 12 20 18 19 85
6 Gunilla Lefwerth Straight Flush Strawberry Kiss, flat           14 20 12 17 16 79
7 Matilda Walther Scillerills Vishnu, lab                                 16 18  6  19 19 78
8 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, gold                                 14  20  5 20 18 77
9 Lotta Eckers Carmita Nuncio, flat                                       12 18 12 15  9  66                                
10 Lina Jeppsson Skummarängens Blaser, lab                         4 20  10 19 11 64
11 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat                                 4 18  14 16 11 63
12 Lars Hargeson Myssläs Prima Donna av Tröbbel, toll           18  0   17 19 19 73
13 Sara Ahlgren Wijmas Springbreak, lab                                0  20  15 16 19 70
14 Magnus Karlsson Thoras Jones, eng spring sp                     18 16    0 15 19 68
15 Mattias Wallenborg Fågelfinnarens Cobalt Red, lab                 0 18 14 15 19 66
16 Lina Jeppsson Skummarängens Miroku, lab                          15  0 19 11 18 63
17 Annika Larsson Susedalens Tikka Gunpowder, flat                 12  9   0 19 20 60 
18 Susanne Lindström Feedback's Play me I'm yours, flat           14 0  12 17 17 60 Plac 17 har högre poäng på den viktade stationen nr 5
19 Lisa Lindholm Ringlets Nightbird, lab                                    12 20  0 17 10 59
20 Kristina Bihlar Brec's Quentins Marsellus Wallace, gold            0  18 10 12  9 49
21 Jessica Hedenstein Conover's Liquorice Sweets, lab                 0    4   4 12 13 33
22 Karin Wallén Brec's Unika Peika, gold                                      4    0   0   8 19 31
23 Patric Hedenstein Meryl Honey Crunch, eng cocker spa             4  12  10  0  0 26
24 Laila Boberg Mysslä's Donna Anna Wa Mozart, toll                     0   0    0  0  8   8
25 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina braxer, toll              0  0    0   0  0  0

 


Öppen klass
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab                                12 10 16 18 18 74
2 Gunilla Lefwerth Sherlock's Della street, flat                     17   4 12   8 18 59
3 Viveka Lindström Full Blast's Viggo Varg, lab                     20 10 14   0 20 64
4 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab                         16  4 14   0 19 53
5 Lina Jeppsson Jaktkulans Gustaf, lab                                 14 18 17  0   0 49
6 Richard Jansson Bellmaker's Katitzi, lab                             17  4   0  9  17 47
7 Ulla Hulten Limmerhultarna's Solfaradis, lab                        0  12 12  0 19 43
8 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab                                     0  11 17 13  0 41
9 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab                            17  4 15    0  0 36
10 Birgitta Torndal Conover's New year's night, flat                  0  4 12    0 14 30
11 Jessica Hedenstein Minnows At Sea, lab                             0 12  7   11  0 30 Lägre poäng på den viktade stationen än plac 10
12 Lena Gustafsson Zebulons Jazper, flat                                 0   0 12    0  0 12
13 Pia Johansson Kullaholm's Starling, lab                                0   0   0   0  0   0

Elitklass
1 Åsa Sjöberg Sjustad Beatrix, lab                                          18 16 20 13 18 85
2 Katrine Runesson Conover's Tuffies Deco Delight, lab             16 16 16 19 16 83 Katrine hade pga att domaren skrivit slarvigt fått 9p i stället
3 Berit Karlsson Viltvårdarns Lava, lab                                     17 17 16 13 16 79     för 19 på station 4. Därav blev det fel redovisat
4 Maria Isenberg Reedsweeper's Rowanberry, lab                     12 19 10 16 13 70

Domarna ökl/ekl

Domarna nkl

Lunch på restaurangen

Station 1

Station 3

Station 5

 

Workingtest i Ölbäck den 22/7 2017

Stort tack till alla som startade och hjälpte till på olika sätt! Återigen en fantastisk dag!

Resultat
Poängen står i ordning ruta 1 (längst bort i skogen), 2 (lite närmare i skogen), 3 (vattnet), 4 (kullen), 5 (högst upp, längst bort). Sist står totalpoängen. De som fått en 0:a kommer alltid längre ner än den som har poäng på alla stationer trots högre totalpoäng.

Nybörjarklass
1 Marie Göransson Wijmas Springtime, lab         20 20 18 19 19 96
2 Åsa Sjöberg Muldegarden Mallow eng spr sp    20 20 17 13 17 87
3 Lena Pettersson Rockdove's One and a half,
lab                                                                  20 20 10 17 18 85
4 Jessica Hedenstein Minnows At Sea, lab           18 17 10 18 18 81
5 Susanne Borg Pilhamre Ribsomes Darwins
Alfred eng spr sp                                              16 12 16 15 18 77
6 Annica Stenström Ryegate's Touch too much,
flat                                                                  13 20  9 15 17 74 Högre poäng än plac 7 på den först viktade stationen nr 5
7 Annika Rask River Fox Ice of Simo, toll            16 16 10 18 14 74
8 Josefin Zaar Huntingfudges B Red Fox, gold      20 12 10 19 12 73
9 Gunilla Lefwerth Straigth Flush Strawberry
Kiss, flat                                                          16 14 10 13 19 72
10 Kristina Bihlar Brec's Quentins Marcellus
Wallace, gold                                                    13  8  8 11 18 58
11 Jessica Hedenstein Conover's Liquorice 
Sweet, lab                                                         4 16  4 16 12 52
12 Linda Modin Flatterhaft Last Look at Eden,
flat                                                                  19  0 16 18 18 71
13 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat              0 18 15 20 13 66
14 Michael Modin Waterfreak's Vision of 
Vinston, gold                                                    20 16 10  0 17 63 Högre poäng än plac 15 på den först viktade stationen nr 5
15 Patric Hedenstein Meryl Honye Crunch,
Cocker                                                              14  0 18 16 15 63
16 Birgitta Torndal Conover's New years Night,
flat                                                                    0 12 17 17 14 60
17 Arne Alldén Pumpans Sweet Dumpling, lab       17  0  6 17 12 52
18 Annica Wehinger Redlund, Ryegate's You had
me att Hello, flat                                                 0 12  0 19 12 43
19 Eva Stephansson Agrosofens Galaxer i mina
braxer, toll                                                          0 12  0 12 12 36
20 Siw Hederstedt Lifsungstollarens Skrållan,
toll                                                                     16  4  0  0  13 33

 

Öppen klass
1 Helena Stenberg Thorsvi Carigduff, lab      20 20 15 14 19 88
2 Maria Isenberg Reedsweeper' Marius  
Black, lab                                                   16 19 19 14 18 86
3 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab          12 18 17 15 16 78  
4 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab             11 17 18 13 16 75 Högre poäng än plac 5 på den först viktade stationen nr 5
5 Leila Lövgren Line Up Jackie Collins, lab      17 16 16 17  9 75
6 Pia Schenström Feedback's American                                        Ett fel hade begåtts. Leilas 9 på station 5 blev läst som 0. 
Dream, flat                                                  15 20  4 13 18 70            Fel placeringesordning blev uppropade på prisutdelningen pga detta.
7 Lena Sundqvist Justlike Issei, lab                15  6  4  15  4  44  
8 Katarina Sjöström Karriärs In Your Eyes,
lab                                                              20 20  0 15 18 73
9 Gunilla Lefwerth Sherlocks Della street,
flat                                                              14 19  0 20 16 69
10 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab  18 20  0  5 17 60
11 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab                0 16  4 18 16 54
12 Marie Idulv Feedback's American Spirtis,
flat                                                              17 18  0  0 14 49
13 Viveka Lindström Full Blast's Viggo Varg,
lab                                                               15  0  0 10 17 42
14 Ann-Margret Appelqvist Actualis Blue
Spice, flat                                                      0 16  4 14  0  34

     

Elitklass
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Lava, lab      18 20 17 18 18 91
2 Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab 18 20 18 13 18 87
3 Åsa Sjöberg Sjustad Beatrix, lab            17 19 16 14 19 85    
4 Marie Pettersson Searover Gems Aoife,
lab                                                          20 20 12 12 17 81
5 Mats Lindmark Searover Gems Norah,
lab                                                           8  6  10   9 11 44    
6 Maria Isenberg Reedsweeper's
Rowanberry, lab                                       20 18 20  0 18 76
7 Lena Sundqvist Reedsweeper's Apache,
lab                                                           16 14  0  9 17 56
8 Li Carlsson Stawaskogens Black Viper,
lab                                                           12  14 12 15 0 53  

 

Här är blandade bilder från dagen: 

 
Domarna för NKL                                                             Domarna för ÖKL & EKL