Resultat A & B-prov

 

2022

B-prov 13-14-15/5 Domare Kurt Idulv

NKL Fröjel

Excellent Maria Isenberg, Etelhemskogen´s Dunhillion, Labrador retriever, som blev Dagens bästa hund!

Excellent Eva-Britt Lerman Airiman, Ice Miracle´s Loch Tay, Labrador retriever
Excellent Bengt-Åke (Båke) Pettersson, Ringlets Pixie, Labrador retriever
Excellent Siw Hederstedt, Ice Miracle´s Inka, Labrador retriever
Excellent Marie Göransson,Ewoke´s Autumn Midnight Lady, Flatcoated retriever
Excellent Marie Duse, Searover Light´s Christmas Spice, Labrador retriever
Very good Anna Lydahl, Ice Miracle´s Cherokee, Labrador retriever
Very good Jessica Hedenstein, Conover´s Liquorice Sweets, Labrador retriever
Very good Lena Almstedt, Gracehunters Liffeyjames Bentley, Labrador retriever
Good Sanna Svensson, Sea-Croft Nightjar SSRK Gotland, Labrador retriever
Good Catharina Sundh, Höstglädjens Living Just For You, Golden retriever
Good Pia Kock, Nicholab´s Bollinger, Labrador retriever
Good Karin Johannesson, Ice Miracle´s Chinook, Labrador retriever
Good Malin Åberg, Ice Miracle´s Shawnee, Labrador retriever
Not Sufficient Elisabeth Vickman, Ice Miracle´s Maya, Labrador retriever
Not Sufficient Josefine Wallen,Ice Miracle´s Loch Lomond, Labrador retriever
Not Sufficient Jesper Svensson, Ice Miracle´s Mohawk, Labrador retriever


Etelhemskogen´s Dunhillion

 

Eva-Britt Lerman Airiman, Ice Miracle´s Loch Tay

 

Bengt-Åke (Båke) Pettersson, Ringlets Pixie

 

Siw Hederstedt, Ice Miracle´s Inka

 


Marie Göransson,Ewoke´s Autumn Midnight Lady

 

Marie Duse, Searover Light´s Christmas Spice

 

 

Ökl Fröjel

Excellent Madeleine Rune, Searover Max Tin Tin, Labrador retriever, som blev Dagens bästa hund

Excellent Lena Widebeck, Combine Byline,Golden retriever
Excellent Helena Stenberg, Thorsvi Drum SSRK Östergötland, Labrador retriever
Excellent Sophia Westphal, Capandus Branch Of Juniper, Labrador retriever
Very good Ylva Melin, Etelhemskogen´s Dalwinnie, Labrador retriever
Very good Ulla Österlund, Reedsweeper´s Saphira,Labrador retriever
Good Marie Göransson, Ewoke´s Autumn Midnight Lady, Flatcoated retriever
Good Maria Isenberg, Etelhemskogen´s Dunhillion, Labrador retriever
Good Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, Labrador retriever
Not Sufficient Ulla Mattsson, Jaktkulans Kajsa, Labrador retriever
Not Sufficient Marianne Johansson, Quiet Runners Vinnas Saga, Flatcoated retriever
Not Sufficient Marcus Timgren, Doubleuse Athos, Golden retriever
Not Sufficient Sissi Johansson, Ice Miracle´s Loch Eil, Labrador retriever

 

Madeleine Rune, Searover Max Tin Tin

 

Lena Widebeck, Combine Byline

 

Helena Stenberg, Thorsvi Drum

 

Sophia Westphal, Capandus Branch Of Juniper

 

 

Ekl Etelhem

Excellent Anna Ekström Batmoors´ Legend Bliz, Labrador retriever
Very good Malin Nelson Willowridge Five Seasons, Labrador retriever
Very good Roger Almstedt, Topgrade Dangerous Drop,Labrador retriever
Very good Anna Werner, Searover Max Selma, Labrador retriever
Very good Camilla Stålhammar Heimer, Capandus Branch Of Rowan, Labrador retriever
Very good Marianne Johansson, Quiet Runners Vinna, Flatcoated retriever
Good Marie Duse Searover Fames Light, Labrador retriever
Not Sufficient Lena Appelkvist, Avjava´s Mons Maraldi Of Peder, Golden retriever
Not Sufficient Berta Larsson, Streamlight´s Phoebes Rödluva, Labrador retriever
Not Sufficient Lena Almstedt, Gracehunters Win´s Pirate Breeze, Labrador retriever
Not Sufficient Åsa Sjöberg, Miss Bossings Raven, Labrador retriever

 

 

Anna Ekström Batmoors´ Legend Bliz

 

 

 

 

2021

B-prov 10-12/9 Domare Peter Nordin

Nkl Visby

 

1 Ylva Melin Etelhemskogen´s Dalwinnie lab
VP Entusiasterna Nkl-Provets bästa hund & VP Gotlandsankan-provets bästa hund oavsett klass


2 Kerstin Bergquist Ice Miracle´s Loch Lundhi lab
2 Jesper Svensson Ice Miracle´s Mohawk lab
2 Eva-Britt Lerman Airiman Ice Miracle´s Loch Tay lab
2 Josefine Wallen Ice Miracle´s Loch Lomond lab
2 Madeleine Rune Searover Max Tin Tin lab
2 Karin Johannesson Ice Miracle´s Chinook lab
2 Christina Béen Wingames Stella Artois lab
2 Marie Idulv Feedback´s Midsummer Drink flat
2 Titti Gahne Carmal´s Quality Time lab
2 Catharina Sundh Höstglädjens Living Just For You gold
3 Pär Johnsson Skattkammarens Caribian Coastguard flat
3 Marie Göransson Ewoke´s Autumn Midnight Lady flat
3 Sanna Svenssson Sea-Croft Nightjar lab
3 Michael Modin Searover Xtra N´walter gold
3 Lena Gustafsson Isatorpets Waterdrop flat
0 Siw Hederstedt Ice Miracle´s Inka lab

 

 

 

Ylva Melin med Etelhemskogen´s Dalwinnie

 

 

Ökl Etelhem 

1 Ulla Österlund Reedsweeper´s Saphira lab  bästa ökl hund
1 Tina Engström Engsboda Faith Hope And Love flat  bästa ökl hund med 1:a pris och utställningsmerit
1 Ola Thunberg Feedback´s Dream Destiny flat
1 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan lab
1 Roger Almstedt Topgrade Dangerous Drop lab
1 Åsa Sjöberg Miss Bossings Raven lab
1 Anki Andersson Searover Lynn Anderson lab
1 Kurt Idulv Feedback´s Dream Malt flat
2 Lotta Eckers Engsboda Hope For Willpower flat
2 Sissi Johansson Ice Miracle´s Loch Eil lab
3 Karin Cleeve Engsboda Ray Of Hope flat
3 Marianne Johansson Quiet Runners Ezzie flat
0 Marcus Timgren Doubleuse Athos gold
0 Tina Engström Dogleg´s Swing Her Back To Sender flat



 


Ekl Fröjel

1 Ola Thunberg Feedback´s American Dream flat VP Massgaistens provets bästa 1:a pristagare med utställningsmerit
1 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly lab Jaktprovschampionat
1 Gisela Fuchs Zebulons Karrakatta flat
2 Pär Johnsson Zebulons Kells Rock flat
2 Lotta Strand Roekull Kayos Zäta lab
2 Lena Appelkvist Avjava´s Mons Maraldi Of Peder gold
2 Hans Olofsson Zebulons Flash Bunny flat
2 Göran Berg Streamlight´s Aquas Matisse lab
2 Karin Rankloo Skattkammarens Trapper John flat
3 Marianne Johansson Quiet Runners Vinna flat
3 Marie Duse Searover Fames Light lab
3 Eva Bergholtz Wingames Blue Camberley lab
3 Karin Rankloo Skattkammarens Isle Of Islay flat
3 Kristina S Törnberg Pilens Puh lab

 

 

 

 

 

 


B-prov 1-2/5 Domare Nkl Anki Andersson, Ökl Ekl P-A Norling
Nkl Lojsta
1 Ulla Mattsson Jaktkulans Kajsa, lab
1 Sissi Johansson Ice Miracle's Loch Eil, lab
1 Ulla Österlund Reedsweeper's Saphira, lab
1 Marcus Timgren Doubleuse Athos, gold
1 Sophia Westphal Minnows Anthea, lab
2 Kerstin Jakobsson Ice Miracle's Loch Lundhi, lab
2 Eva-Britt Lerman Airiman Ice Miracle's Loch Tay, lab
2 Michael Modin Searover Xtra N'Walter, gold
2 Stina Persson Cosmic Cover's Bliss Right For me, lab
3 Sanna Svensson Sea-Croft Nightjar, lab
0 Anita Hägg, Staveröviken ZZ-Top, lab
0 Susanne Tilvi Jakobsson Isle of Lime Joy Edition, flat
0 Susanne Funck Zebulons Aji Cito, flat
0 Titti Gahne Carmal's Quality Time, lab
0 Marie Niklasson Topgrade Black Pearl, lab

 

Ökl Lojsta
1 Lisa Falck Qurious Rigg, gold
1 Åsa Sjöberg Miss Bossings Raven, lab
1 Lena Appelkvist Avjava's Mons Maraldi of Peder, gold
1 Lena Almstedt Topgrade Dangerous Drop, lab
2 Anki Andersson Searover Xtra Nice, gold
2 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab
2 Barbro Rydén Stenbury Black Captain, lab
2 Sophia Westphal Capandus Branch of Juniper, lab
2 Annica Stenström Ryegate's Touch to much, flat
2 Per Hjermitslev Glenbriar Jameson, lab
2 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, gold
2 Marie Niklasson Pilen Hydra, lab
3 Annika Starrin Klasson Topgrade Jack Sparrow, lab
0 Erik Bergh Carmal's Rio, lab



Ekl Ölbäck, Visby
1 Lisa Falck Qurious Rigg, gold
1 Camilla Stålhammar Heimer Capandus Branch of Rowan, lab
1 Stina Persson Searover Copy Dawid, lab
2 Anki Andersson Searover Aylas Peace, lab
2 Sune Nilsson Gravel's Billinge Zally, lab
2 Per Hjermitslev Lucky Labrador's T. Titanium, lab
2 Marie Berntsson Capandus Skye Roslin Castle, lab
2 Lotta Liljeson Capandus Skye Leslie Castle, lab
2 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab
3 Pär Johnson Zebulons Kells Rock, flat
3 Roger Almstedt Gracehunters Win's Pirate Breeze, lab
3 Lena Almstedt Searover Copy Dodge, lab
3 Gisela Fuchs Zebulons Aji Cochabamba, flat
3 Boel Andersson Happy Birdhunter's Time after time, gold

 

 

2020
B-prov 18-20/9  Domare Sune Nilsson
Nkl Etelhem

1hp VP Entusiasterna (bästa nkl hund) , VP Gotlandsankan (provet bästa hund oavsett klass) Marie Göransson Wijmas Springtime, lab
1hp Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, gold
1 Erik Bergh Carmal's Rio, lab
1 Åsa Sjöberg Miss Bossings Raven, lab
2 Ulla Mattsson Jaktkulans Kajsa, lab
2 Ola Thunberg Feedback's Dream Destiny, flat
3 Anita Hägg Staveröviken ZZ-Top, lab 
3 Eva-Britt Lerman Airiman Ice Miracle's Loch Tay, lab
3 Jessica Hedenstein Conover's Liquorice Sweets, lab
0 Sanna Svensson Sea-Croft Nightjar, lab
0 Susanne Lindström Feedback's Play Me I'm Yours, flat
0 Susanne Tilvi Jakobsson Isle of Lime Joy Edition, flat
0 Sissi Johansson Ice Miracle's Loch Eil, lab
0 Lena Widebäck Combine Byline, golden
0 Anna Stålkrantz Susedalens Tikka Buck Shot, flat
0 Josefine Wallen Ice Miracle's Loch Lomond, lab
0 Michael Modin Searover Xtra N'Walter, gold
0 Kerstin Bergquist Ice Miracle's Loch Lundhi, lab
0 Lars Brönning, Pilens Virvelvind, lab


Bilder från nkl

Ökl Fröjel
1hp bästa ökl hund Marie Duse Searover Fames Light, lab
1 Anna Werner Searaover Max Selma, lab
1 Louise Adler Blackbound Huncoat, lab
2 Lena Appelkvist Avjava's Mons Maraldi of Peder, gold
3 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab
3 Jesper Svensson Line Up Jackie Colins, lab
0 Tina Engström Engsboda Faith Hope and Love, flat
0 Anki Andersson Searover Xtra Nice, gold
0 Bengt Rödseth Doubleuse Second to None, gold

 

Bilder från ökl

Ekl Lojsta
1 bästa ekl hund (championat) Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab 
1 VP Massgaistens (provets bästa 1:a pristagare med utställningsmerit) Ola Thunberg Feedback's American Dream, flat
1 Anki Andersson Searover Aylas Peace, lab
1 Marita Gimsér Roekull Kayos Unix, lab
2 Gunilla Wedeen Doubleuse Hope and Glory, gold
2 Camilla Stålhammar Capandus Branch of Rowan, lab
2 Boel Andersson Happy Birdhunter's Time after Time, gold
2 Tina Engström Engsboda I'm All Brown, flat
2 Louise Adler Jaktkulans Krut, lab
3 Lars Brönning Kamphavets She's the one, lab
3 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab
3 Ulrika Bruylandt Höghejdens Xtra, gold
0 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab

 

Bilder från ekl

 

2019
Praktiskt jaktprov retriever 8/10 Domare Ola Thunberg

Godkänd Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab

 

KKL 2019-10-05 Domare Tommy Lundin

1 Kari Jonassen Ivanthes First Red Strawberry, lab
1 Ella Naustbakk Ivanthes First Grip, lab
2 Jesper Svensson Line Up Jackie Collins, lab
0 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab

 

 

B-prov 2019-09-13-15 Domare Alf Nordlund

Nkl Fröjel
1hp VP Entusiasterna VP Gotlandsankan Katarina Lilja Elemors Joplin, lab
1 Lisbet Tengroth Reducks Miss Marple, golden
1 Lena Almstedt Topgrade Dangerous Drop, lab
1 Annika Starrin Klasson Topgrade Jack Sparrow, lab
1 Louise Adler Blackbound Huncoat, lab
3 Linda Bornholm Moonstruck Miss Saigon, flat
3 Catharina Sundh Höstglädjens Glance of My Father, gold
0 Catharina Sundh Höstglädjens Hearts Burst info Fire, gold
0 Mia Kvist Cosmic Cover's Race Achievement, lab
0 Jens Eliasson Lopplådans Hanna Hallon, flat
0 Elisabeth Hoppe Upsolut Bellini, golden
0 Esther Mastonsköld Conover's Mount Lindesay, flat
0 Louise Adler Blackbound Sunbeam, lab
0 Annica Stenström Ryegate's Touch Too Much, flat 
0 Kerstin Hänström Eliasson Lopplådans Fanny Fasan, flat
0 Susanne Blixt-Eriksson Sort Guld The Breath of Freedom, flat
0 Ann-Christin Cederholm Conover's Invest in Skills, flat
0 Birgitta Torndal Conover's New Year's Night, flat

Lisbet, Louise, Lena, domaren Alf, Annika, Kathy

Ökl Etelhem
1 bästa ökl hund Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab
1 Marie Niklasson Pilens Hydra, lab
1 Marie Duse Searover Fames Light, lab
2 Eva Bengtsberg Zetastar Special Teepee, lab
2 Hans Olofsson Zebulons Flash Bunny, flat
3 Jesper Svensson Line Up Jackie Collins, lab
3 Håkan Eriksson Atomos Bästa Charmör, flat
3 Håkan Eriksson Atomos Drömvävare, flat
3 Roger Almstedt Gracehunters Win's Pirate Breeze, lab
3 Thomas Flores Beaworthy Vidia, gold
0 Anders Olofsson Magic Ground Lotus Omega, gold
0 Sissi Johansson Meadowlark Morrigan, lab
0 Anna-Karin Bengtsson Wingames Stars Pan, lab
KEP Olle Lilja Elemors Maija Isola, lab


Berit, domaren Alf och Marie N (Marie D hade åkt)

Ekl Etelhem
1 bästa ekl hund Åsa Sjöberg Line Up Jackie Onassis, lab
1 VP Massgaisten (bästa 1:a med utställningsmerit alla klasser) Katarina Lilja Zebulons Lalla Rhook, flat
1 Anna-Karin Bengtsson Seareeds Moss, lab
1 Louise Adler Jaktkulans Krut, lab
1 Berit Karlsson Viltvårdarns Zuza, lab
2 Searover Copy Dodge, lab
2 Pär Johnsson Zebulons Kells Rock, flat
3 Ylva Melin Sea-Croft Damselfly, lab
3 Barbro Nordborg Sweet Licorice Boyse's Pheasent, flat
0 Anneli Mattsson Glitterways Lucky as Hell, flat
0 Maria Dahlman-Persson Quit Runners Zigge
0 Catherine Seton Cosmic Cover's Eternally Dashing, lab


Berit, domaren Alf, Åsa och Louise (Anna-Karin och Kathy hade åkt)


Kathy och Choice


B-prov 2019-05-11 Domare Liselotte Hermansson

Nkl
Annica Stenström Ryegate´s Touch Too Much, 2:a pris Flatcoated retriever
Jessica Hedenstein Conover´s Liquorice Sweets 3:e pris Labrador retriever
Birgitta Torndal Conover´s New Year´s Night 3:e pris Flatcoated retriever
Susanne Funck Zebulons Aji Cito, 0-pris Flatcoated retriever
Sara Ahlgren Wijmas Springbreak 0-pris Labrador retriever

 

Ökl
Sissi Johansson Meadowlark Morrigan 2:a pris Labrador retriever
Björn Kjellberg Pilens Miranda 2:a pris Labrador retriever
Chistina Höggren Gilliam´s Gold Sky And Heroic Glory 3:e pris Flatcoated retriever
Birgitta Knöppel Waggs South Dakota 0-pris Labrador retriever

 

Ekl
Maria Isenberg Reedsweeper´s Rowanberry 2:a pris Labrador retriever
Ylva Melin Sea-Croft Damselfly 0-pris Labrador retriever

 

   

 

 

************************************************************************************************ 

 

2018

KKL 6-7/10 Domare Roger Westerman
Lör
1 Birgitta Knöppel, Waggs South Dakota, lab
2 Jesper Svensson, Line Up Jackie Onassis, lab
0 Hanna Nilsson, Blågul's Limoncello, gold
0 Ylva Melin, Sea-Croft Damselfly, lab
0 Tina Höggren, Gilliams Gold Sky and Heroic Glory, flatcoat

Sön
1 GunnarJansson, Jaktyrans Gale Wrangler, lab
0 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab
0 Marie Niklasson, Pilens Hydra, lab
0 Hanna Nilsson, Blågul's Allra coolaste Polare, gold


Lördagen


Söndagen

Bilder från KKL nedan tagna av Hanna Nilsson (eller med hennes kamera)

Höstens B prov 7-9/9 Domare Leif Gustafsson
Nkl
1 VP Entusiasterna till bästa nkl hund Birgitta Bernadotte, Sea-Croft Nice N'Easy, lab
1 Titti Ericsson, Aristocuri's Oxana, curly
1 Britt Kallur, Vindögats Viddja, golden
1 Christina Höggren, Gilliam's Gold sky and Heroic Glory, flatcoat
2 Marie Storm, Engsboda My charm starts alarm, flatcoat
2 Annica Stenström, Ryegate's Touch Too Much, flatcoat
3 Elisabeth Hoppe, Upsolut Bellini, golden
3 Lars Nerelius, Rockdove's I'm Ready, lab
3 Lena Pettersson, Rockdove's One and a half, lab
3 Sara Ahlgren, Wijmas Springbreak, lab
3 Jessica Hedenstein, Conover's Liquorice Sweets, lab
0 Michael Modin, Waterfreak's Vision of Vinston, golden
0 Anette Brennius, Kimline's Kay Zinc, lab
0 Birgitta Torndal, Conover's New Year's Night, flat coat


Christina Höggren, Domaren Leif och Birgitta Bernadotte (Titti och Britt hade åkt vid fotograferingen)

Ökl
1 Bästa ökl hund Birger Österberg, Streamlight's Aquas Mr O P Mix, lab
1 Anki Andersson, Searover Aylas Peace, lab
1 Lena Almstedt, Searover Copy Dodge, lab
2 Marie Niklasson, Pilens Hydra, lab
3 Roger Almstedt, Gracehunter's Win's Pirate Breeze, lab
3 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab
0 Lena Appelkvist, Avjava's Mons Maraldi of Peder, golden


Anki Andersson, Lena Almstedt, domaren Leif och Birger Österberg

Ekl
1 VP Gotlandsankan (provets bästa hund). VP Massgaisten (provets bästa hund med utställningsmerit) Gisela Fuchs, Zebulons Karrakatta, flatcoat
1 Åsa Sjöberg, Line Up Jackie Onassis, lab
1 Sandra Jansson, Justlike Marquez, lab
1 Sandra Jansson, Reedsweeper's Blue Steel, lab
1 Ylva Melin, Sea-Croft Damselfly, lab
2 Anki Andersson, Searover Jades Frank S, lab
2 Birgitta Bernadotte, Sea-Croft Ladybird, lab
2 Rodnie Hansson, Benningdale's Titos Fireman, lab
2 Barbro Nordborg, Sweet Licorice Boyse's Pheasant, flatcoat
2 Hanna Pettersson, Höghedens Ull, golden
3 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab
3 Lars Nerelius, Rockdove's Tide's Twist, lab
3 Ingela Sandenskog, River Fox Red Blaze of Texmo, tollare
3 Cecilia Bordning, Zebulons Coolah Tops, flatcoat
0 Helena Stenberg, Thorsvi Craigduff, lab
0 Tina Engstörm, Engsboda Sugar Daddy, flatcoat
0 Tina Engström, Engsboda I'm all Brown, flatcoat


Sandra Jansson, domaren Leif, Gisela Fuchs, Åsa Sjöberg, Ylva Melin


Zebulons Karrakatta-Gisela Fuchs

Blandade bilder från provdagarna:

Vårens B prov 28/4 Domare Andreas Josefsson

Nkl
2 Sara Ahlgren, Wijmas Springbreak, lab
3 Cahtarina Johansson, Vettisens Tekla, lab
0 Christina Höggren, Gilliam's Gold Sky and Heroic Glory, flat
0 Marie Göransson, Wijmas Springtime, lab
0 Annica Stenström Ryegat's Touch Too Much, flat
0 Staffan Gustafsson, Move-On, lab

Ökl
1 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab bästa ökl hund
1 Ylva Melin, Sea-Croft Damselfly, lab
1 Berit Karlsson, Viltvårdarns Zuza, lab
2 Helena Stenberg, Thorsvi Craigduff, lab
3 Anna Lydhal, Lustans Dandy Moscovy, flat
0 Leila Löfgren, Line Up Jackie Collins, lab
0 Louise Adler, Jaktkulans Krut, lab
0 Sissi Johansson, Meadowlark Morrigan, lab

Ekl
1 Maria Isenberg, Reedsweeper's Rowanberry, lab
2 Åsa Sjöberg, Line Up Jackie Onassis, lab