Resultat ordinarie viltspårprov hösten 2022

Anlagsklass

Domare: Siw Franzén, Jan Boberg

Godkänd

Heriette Boysson Bohemia, sussex spaniel, ägare: Anna Jansson   VP Viltspårbägaren

Ice Miraclé s Aldbury, 'labrador, ägare Sam Hogenfält

               

Godkända i anlagsklass                                                  Anna Jansson, VP Viltspårbägaren

 

Öppen klass

Domare: Rolf Jakobsson, Henric Öhman, Roland Johansson, Benny Nilsson

1:a pris

Lablustrious Lady Leyburn, labrador, ägare: Pia Andersson   Viltspårkommitténs VP

Haugs Andar MR Marley, rottweiler, ägare Jonas Lyberg   SE VCH

SE VCH Minnows At Sea, labrador, ägare: Jessica Hedenstein

Ice Miraclé s Apache, labrador, ägare Kjell Thomsson

SE VCH Björshults Colour of Spring, flatcoated retriever, ägare: Signe och Per Lindström

J SE VCH Ice Miraclé s Loch Tay, labrador, ägare: Eva-Britt Lerman Airiman

2:a pris

S VCH Alegnis Sportiga Marie, flatcoated retriever, ägare: Signe och Per Lindström

Redspot´s Flat White, welsh springer spaniel, ägare: Mårten Hedman

Rauköns Lexie, kleiner münsterländer, ägare: Katja Sståhlberg 

Oretorps Njalla, wachtelhund, ägare: Marie Klintberg

3:e pris

J Conover´s Liquorice Sweets, labrador, ägare: Jessica Hedenstein

 

1:apristagarna i öppen klass 

               

Pia Andersson, viltspårkommitténs VP                         Jonas Lyberg, SE VCH

 

 

Resultat rörligt prov våren 2022

 Anlagsklass

18/4 Domare: Benny Nilsson

Godkänd  Guiness, blandras, ägare: Lina Sandström

 

8/5 Domare: Jan Boberg

Godkänd Broderick´s Sweetsandness, korthårig collie, ägare: Gun Holmberg

 

ÖKL

18/3 Domare: Rolf Jakobsson

2:a pris Aqufox Kenjas Pibeand, tollare, ägare: Stina Lidman

 

10/5 Domare: Aina Hult

1:a pris Tappijalan Aarrejahti, strävhårig tax, ägare: Carina Eskelin 

 

16/5  Domare: Aina Hult

1:a pris och SE VCH Aqufox Kenjas Pibeand, tollare, ägare: Stina Lidman

 

21/5 Domare: Rolf Jacobsson

1:a pris Haugs Andar Mr Marley, rottweiler, ägare: Jonas Lyberg

 

21/5 Domare: Rolf Jacobsson

3:e pris Rauköns Lexie, kleine münsterländer, ägare: Katja Ståhlberg 

 

30/5 Domare: Ingmar Palmgren

1:a pris Woodmoore´s Joker Jr, cocker spaniel, ägare: Ingvor Albers-Lindblad

 

1:a pris Milovi´s Myrano, cocker spaniel, ägare: Ingvor Albers-Lindblad

 

Resultat ordinarie vårprov 2022

Domare anlagsklass: Jan Boberg, Aina Huldt

Anlagsklass godkända ekipage 
Navarras Lattjo Laban, Dansksvensk gårdshund, ägare: Anders Lundevi, Burgsvik
Ljusters Fara, Cavalier King Charles spaniel, ägare: Mona Engström, Romakloster
Haugs Andar Mr Marley, Rottweiler, ägare: Jonas Lyberg, Klintehamn
RLD N RLD F LD Startklass Ice Miracle´s Loch Shuna, labrador, ägare Nora Hägglöf, Klintehamn + Kennel Wisborgens VP Viltspårskannan

    Vandringspristagare anlagsklass                                                             Pristagarna i anlagsklass

 

Öppen klass

Domare: Ingmar Palmgren, Rolf Jakobsson, Henric Öhman
1:a pris 
SE VCH Alegnis Sportiga Marie, flatcoated retriever, ägare: Signe och Per Lindström, Slite     Uttagen till SM 2022

Lablustrious Lady Leyborn, labrador retreiver, ägare: Pia Andersson                                    Domarnas VP

Redspots Flat White, Welsh Springer spaniel, ägare: Ann-Louise o Mårten Hedman               VP Spårstämpeln

Ice Miracle´s Apache, Labrador retriever, ägare: Kjell Thomsson

Rauköns Lexie, Kleiner münsterländer, ägare: Katja Ståhlberg

2:a pris

Aquafox Kenjas Pibeand, Nova Scotia Duck Tolling retriever, ägare: Stina Lidman, Stånga

Woodmore´s Joker, Engelsk cocker spaniel, ägare: Ingvor Albers Lindblad, Visby

3:e pris

Milovi´s Murano, engelsk cocker spaniel, ägare: Ingvor Albers Lindblad, Visby

Guinness, blandras, ägare: Lina Sandström, Visby

 

  Pristagarna i öppenklass

 

Nästa generations viltspårsekipage                   Vandringspristagarna i öppenklass

 

Resultat rörligt prov hösten 2021

Anlagsklass

21/11 Domare: Jan Boberg

Godkänd  Milovis Murano, Cocker spaniel, ägare: Ingvor Albers

 

ÖKL

26/11 Domare: Rolf Jakobsson

2:a pris Aqufox Kenjas Pibeand, tollare, ägare: Stina Lidman

 

16/11 Domare: Aina Hult

1:a pris och SE VCH Sea-Croft Nightjar, lab, ägare: Sanna Svensson 

 

7/11  Domare: Jan Boberg

1:a pris Sea-Croft Nightjar, lab, ägare: Sanna Svensson

 

2/11 Domare: Aina Hult

1:a pris Aquafox Kenjas Pibeand, tollare, ägare: Stina Lidman

 

28/10 Domare: Rolf Jacobsson

3:e pris Lablustrious Lady Leyburn, lab, ägare: Pia Andersson

 

7/10 Lojsta  Domare: Rolf Jacobsson

1:a pris och SE VCH  Conover´s Heart and Soul "Sigge",flat,  ägare: Birgitta Torndal

1:a pris och SE VCH  Ice Miracle´s Loch Tay "Troja", lab,  ägare: Eva-Britt Lerman Airiman

 

 

Resultat viltspår 2021

Höstprov

I strålande solsken, 17 grader och måttliga vindar har idag, 25/9 2021, höstens fasta viltspårsprov genomförts. 6 ekipage i anlagsklass och 9 i öppen klass kom till start. Det var ett imponerande startfält i akl där alla blev godkända, vissa med domarens ovationer. Ökl slutade även där med fina prestationer av hundar och förare.  Fem 1:a pris och ett 2:a pris delades ut i den klassen.

Domarna för dagen var Roland Johansson, Jan Boberg, Stefan Hellström (med domaraspirant Björn), Rolf Jakobsson och Henrik Öhman. Varmt tack till er!

Tack också till våra sponsorer: Agria, Elisabeth Hoppe och Sannas Alster.

Domarna

Anlagsklass    Domare: Roland Johansson, Jan Boberg

Godkända ekipage

Kopparås Atle, Västgötaspets, ägare: Åsa Norberg               VP Kennel Wisborgens VP Viltspårbägaren

KORAD LD startkl LD kl 1 RLD N RLD F RLD A SPH 1&2 Chess Player Gypsy Swing, Austalian sheperd, ägare: Camilla Norberg

Mc Marra´s Game on Hazard, Schapendoes, ägare: Berit Almqvist

Ice Miracle´s Cherokee, Labrador retriever, ägare Anna Lydahl

Höstglädjens Child Running Wild, Golden retriever, ägare: Linda Lavergren

Afrodite, Nova Scotia Duck Tolling retriever, ägare: Carl Stålhandske   

     

 

Öppenklass      Domare: Stefan Hellström, Rolf Jakobsson, Henrik Öhman

1:a pristagare

SE VCH Alegnis Sportiga Marie, Flatcoated retriever, ägare: Signe och Per Lindström      VP Kennel Wisborgens VP Viltspårbägaren

Aquafox Kenjas Pibeond, Nova Scotia Duck Tolling retriever, ägare: Stina Lidman

Conover´s Heart and Soul, Flatcoated retriever, ägare: Birgitta Torndal

J Sea-Croft Nightjar, Labrador retriever, ägare: Sanna Svensson

SE VCH Lifsungstollarens Bianca, Nova Scotia Duck Tolling retriever, ägare: Carl Stålhandske

2:a pristagare

Ice Miracle´s Loch Tay, Labrador retriever, ägare: Eva-Britt Lerman Airiman 

  

Rörliga viltspår våren

11/4  ökl domare: Jan Boberg
         1:a pris  Peledryn´s Tengil       Sussex spaniel      ägare: Anna Jansson
         1:a pris  Ice Miracle´s Inka      Labrador              ägare: Siw Hederstedt

 

8/5   ökl domare: Aina Hult

         1:a pris  Ice Miracle´s Inka      Labrador              ägare: Siw Hederstedt     SE VCH


19/5  ökl domare: Ingmar Palmgren

         2:a pris  Ice Miracle´s Loch Tay  Labrador            ägare: Eva-Britt Lerman Airiman
         2.a pris  Conover´s Heart and Soul  Flat               ägare: Birgitta Torndal


26/5  ökl domare: Ingmar Palmgren
         3:e pris  Ice Miracle´s Loch Tay  Labrador            ägare: Eva-Britt Lerman Airiman


27/4 ökl domare: Rolf Jacobsson   

         2:a pris  Waterfreak´s Vision of Vinston  Golden    ägare: Linda Modin

         3:e pris  Ice Miracle´s Loch Lundhi  Labrador        ägare: Kerstin Bergquist

Ytterligare 3 starter i ökl med 0 pris som resultat samt 2 starter i anlagsklass  icke godkända.

 

Klubbmatchen
Den 27 maj gick Klubbmatchen mellan SSRK och Taxklubben i viltspår av stapeln. Taxarna var arrangörer och spåren låg i Follingboskogen. Arrangerade och dömde gjorde Joakim Åberg och Roland Johansson från taxklubben och Jan Boberg från SSRK.
Kvällens resultat blev 5-3 till SSRK:s lag med poängen 50 mot 37.
I det vinnande laget ingick: Eva-Britt Lerman Airiman Ice Miracle's Loch Tay, Carl Stålhandske Lifsungstollarens Bianca och Siw Hederstedt Ice Miracle's Inka. Domare Roland Johansson.
Från taxklubben startade: Bert Lindvall "Virre", Siw Franze'n "Ofelia" och Charlotte Hammarberg "Faxe". Domare Jan Boberg.
 
 
 
 
Vårprov

Domare  anlagsklass:Henric Öhman, Roland Johansson, Benny Nilsson

Godkända anlagsklass: (8 hundar till start)

Ice Miracle´s Apache, labrador                                    Ägare: Kjell Thomsson

LT JCH DK CH(U) SEU(U)CH Big Brazzel Right Look Of Love, eng springer spaniel
                                                                                Ägare: Ida Nilsen

Rauköns Lexie, kleine munsterländer                            Ägare: Katja Ståhlberg/Benny Nilsson

Redspot´s Flat White, welsh springer spaniel                 Ägare: Ann-Louise o Mårten Hedman

 

Öppenklass (11 hundar till start)
Domare: Ingmar Palmgren, Jan Boberg, Rolf Jakobsson, Joakim Åberg                                                          

1:a pris

SE VCH Lifsungstollarens Bianca, tollare                         Ägare: Carl Stålhandske

Ice Miracle´s Loch Tay, labrador                                   Ägare: Eva-Britt Lerman Airiman

Conover´s Heart and Soul                                            Ägare: Birgitta Torndal

Ice Miracle´s Inka, Labrador                                    Ägare: Siw Hederstedt

2:a pris

SE VCH Alegnis Sportiga Marie, flat                                Ägare: Signe o Per Lindström

SE VCH Minnows At Sea, labrador                                  Ägare: Jessica Hedenstein

LTCH PLCH RLDF SEU(U)CH SE VCH Big Brazzel Bungy Jumper, eng springer spaniel                                                                                                                            Ägare: Ida Nilsen

VP Spårstämpeln
SE VCH Lifsungstollarens Bianca, tollare                          Ägare: Carl Stålhandske

VP Viltspårskannan
Redspot´s Flat White, welsh springer spaniel                    Ägare: Ann-Louise o Mårten Hedman

VP Domarens vandringspris
SE VCH Alegnis Sportiga Marie, flat                                  Ägare: Signe o Per Lindström

 

Uttagna till klubbmatch mot taxklubben
SE VCH Lifsungstollarens Bianca, tollare                           Ägare: Carl Stålhandske

Ice Miracle´s Loch Tay, labrador                                     Ägare: Eva-Britt Lerman Airiman

Conover´s Heart and Soul, flat                                        Ägare: Birgitta Torndal

Reserv: Ice Miracle´s Inka, Labrador                              Ägare: Siw Hederstedt

 

Uttagen till SSRK viltspår SM i Piteåtrakten 31/7-1/8 2021
SE VCH Lifsungstollarens Bianca, tollare                           Ägare: Carl Stålhandske

Reserv: Conover´s Heart and Soul, flat                           Ägare: Birgitta Torndal

 

Conover´s Heart and Soul "Sigge" med handler Sanna Winberg
  

Ice Miracle´s Loch Tay "Troja" med ägare Eva-Britt Lerman Airiman

Ice Miracle´s Inka "Inka" med ägare Siw Hederstedt

  

 

 

 

Resultat höstens rörliga prov 2020

7 ekipage startade i anlagsklass. Samtliga godkända
Ice Miracle's Inka, lab Siw Hederstedt
Ice Miracle's Maya, lab Elisabeth Vickman
Etelhemskogen's Delwinnie, lab Ylva Melin
Waterfreak's Vision of Vinston, gold Linda Modin
Blazing Fowler's Fizzy Pop, tollare Laila Boberg
Ewoke's Too Hot To Handle, flat Malin Stumle
Isle of Lime Good as gold, flat Johanna Danielsson


Siw och "Inka" och Lisa och "Maya"


Ylva och "Winnie"

8 starter i ökl klass har gett följande resultat
Sea-Croft Nightjar, lab Sanna Svensson 3:e pris
Upsolut Bellini, gold Elisabeth Hoppe 1:a pris
Ice Miracle's Loch Tay, lab Eva-Britt Lerman Airiman 1:a pris
Ice Miracle's Loch Lomond, lab Josefine Wallén 1:a pris x 2
RLDN Atlas, tollare Susanne Winberg 2:a pris
Alegnis Sportiga Marie, flat Per Lindström 1:a pris x 2


Eva-Britt och "Troja"

Vi har även fått ytterligare två viltspårchampions genom 

Josefine Wallén och Ice Miracle's Loch Lomond, lab

Per Lindström och Alegnis Sportiga Marie, flat

Resultat Jubileumsspåret 2020-09-26

Domare: Joakim Åberg, Roland Johansson, Henric Öhman, Jan Boberg, Rolf Jakobsson och Aina Hult

Anlagsklass:

Godkänd + Vp Viltspårsbägaren anlagsklass      Bia    drever Ägare: Lars Andersson, Visby        

Öppenklass, nybörjare

1:a pris

1:a Ice Miracle´s Loch Lomond, labrador        ägare: Josefine Wallén, Dalhem

Öppenklass, öppen

2:a pris

1:a Sea-Croft Nightjar, labrador                ägare: Sanna Svensson, Gotlands Tofta

2:a Alegnis Sportiga Marie, flat                 ägare: Signe o Per Lindström, Slite

3:e pris + VP Viltspårsbägaren ökl

3:a Conover´s Heart and Soul, flat            ägare: Birgitta Torndal, Visby

Öppenklass, champion

1:a pris

1:a Björshults Colour of Spring, flat           ägare: Signe o Per Lindström, Slite

2:a SE VCH Luna-Fie, labrador                  ägare: Karin Lundin, Rättvik

3:a SE VCH Lifsungstollarens Bianca, tollare  ägare: Carl Stålhandske, Lärbro

RLDN Atlas, tollare                                   ägare: Susanne Winberg, Visby

SE VCH Lablustrious Aurelia, labrador         ägare: Pia Andersson, Visby

2:a pris

NORD VCH Lab Magics Fie, labrador           ägare: Karin Lundin, Rättvik

J SE VCH Conover´s New Year´s Night, flat  ägare: Birgitta Torndal, Visby

 


Vi har fått fyra nya viltspårchampions under året, grattis!

Susanne Winberg med Tollaren RLDN Atlas

Catharina Sundh med golden retriever Höstglädjens Living Just For You "Uno"

 

Jan Boberg med labradoren Blackbound Sabden 

Pia Andersson med labradoren Lablustrious Travmatisevr "Cellesti" 

 

8 anlag och 6 ökl har genomförts.

Domare har varit Jan Boberg, Rolf Jakobsson, Aina Hult och Henric Öhman

 
Erica Ahlqvist/Isle of Lime Liminited 1:a ökl

Marie Klintberg/Ovetorops Njalla 2:a pris ökl

Jenny Holgersson/Frizzy Darth Vader 3:e pris ökl

 

Godkända i anlag:

Eva-Britt Lerman Airiman/Ice Miracle's Loch Tay

Kerstin Bergquist/Ice Miracle's Loch Lundhi

Josefine Wallén/Ice Miracle's Loch Lomond

Conny Karlström/Caminos Karenina af Luzi
Sissi Johansson/Ice Miracle's Loch Eil
Susanne Tilvi Jakobsson/Isle of Joy Edition

 


Kerstin och Luna, domaren Jan Boberg, Eva-Britt och Troja

 

Resultat 2019 

Den 28/9 ägde ordinarie viltspårprovet rum i Sjonhem.
12 ekipage trotsade regnet och kom till start. Fördelade på 4 anlag och 8 öppenklass. 
Glädjande att 3 ekipage från fastlandet deltog 
Domare var: Jan Boberg, Stefan Hellström, Aina Hult, Rolf Jakobsson och Roland Johansson 
De ekipage som gick till pris var följande:

I anlagsklass blev Woodmores Joker Jr, cocker spaniel, godkänd och fick VP Viltspårbägaren
Förare: Ingvor Albers-Lindblad 

 
Alegnis Sportiga Marie,flat
Förare: Per Lindström


I ökl
Suderbys Gård Pasilla, dansk-svensk gårdshund, 1:a och VP Viltspårbägaren
Förare: Ann-Marie Engström
Blackbound Sabden, labrador, 3:e pris
Förare: Jan Boberg
Lifsungstollarens Bianca, tollare, 3:e pris
Förare: Carl Stålhandske



1 rörligt viltspårprov genomfördes i september med Stefan Hellström som domare
och 2 deltagare
Resultat:
Njalla, wachelhund, godkänd i anlag
Förare: Marie Klintberg
Lablustrious Travmatisevr, labrador, godkänd anlag
Förare: Pia Andersson

I oktober ett rörligt viltspårprov med Aina Hult och Jan Boberg som domare
4 deltagare
Resultat:
Mörkvedens I Was Born To Love You, flat, godkänd anlag
Förare: Helene Andreasson
Sea-CroftNightjar, labrador, godkänd anlag
Förare: Sanna Svensson
Björshults Colour of Spring, flat, 1:a pris ökl
Förare: Per Lindström
Blackboound Sabden, labrador, 1:a pris ökl
Förare: Jan Boberg

 

 

Klubbmatchen mellan SSRK och Taxklubben i viltspår gick av stapeln den 23 maj i Sjonhem.

Vinnare i år blev SSRK-laget som i år bestod av Pia Andersson/Lublustrious Aurelia, Carl Stålhandske/Lifsungstollarens Bianca och Per Lindström/Björshults Colour Of Spring
Domare var Rolf Jakobsson och Christer Christiansson med assistans av Ingmar Palmgren.
Taxklubben ställde upp med: Märta Syrén/Heatware Elvira, Charlotte Hammarberg/Ruskbackens Snusmumrik och Siw Franzén/Fagermons Ofelia

 

 

 

Ordinarie viltspårprov 27/4 

Lördagen den 27/4 ägde det ordinarie viltspårprovet rum i Sjonhem
11 ekipage kom till start fördelade på 4 anlag och 7 ökl
Domare var Ingmar Palmgren, Rolf Jakobsson, Henric Öhman och Jan Boberg
Tyvärr blev ingen godkänd i anlagsklass men 4 ekipage gick till pris i ökl:

Carl Stålhandske/Lifsungstollarens Bianca, tollare, 1:a pris, HP och därmed champion
Pia Andersson/SEVCH Lublustrious Aurelia,labrador, 1:a pris
Per Lindström/SEVCH Björshults Colour of Spring, flat, 2:a pris
Jan Boberg/Blackbound Sabden , labrador, 3:e pris

De tre ekipage som blev uttagna till klubbmatchen mot Taxklubben är:
Carl Stålhandske, Pia Andersson och Per Lindström

Att representera SSRK Gotland på SM blir Per Lindström

 

 

 

 

Resultat 2018

Den 21 april genomfördes det ordinarie viltspårprovet i Sjonhem 

Domare var Ingmar Palmgren, Rolf Jakobsson och Henric Öhman

Resultat: 

Anlag 

Jessica Hedenstein/Conover´s Liquorice Sweets, lab, godk, vp Viltspårkannan

 

Ökl 

Carl Stålhandske/Lifsungstollarens Bianca, tollare, 1:a pris vp Spårstämpeln 

Åsa Cederwall/Rindi´s Highland Shady Lady, Eng Springer, 2:a pris 

Ted Hejdenberg/Bad Dads Odd Molly,Dogo Argentino,  2:a pris 

Siri Siggelin/Lifsungstollarens Tingeling, tollare, 2:a pris, vp Domarens vandringspris 

Siw Hederstedt/Lifsungstollarens Skrållan, tollare,  3:e pris 

Signe o Per Lindström/Björshults Colour of Spring, flat, 3:e 

Inger Löfgren/Billy-Boy, cocker spaniel, 0 pris 

Rita Hallgren/Mjöåns Orras, wachtel, 0 pris

 

Uttagen till SM: Siri Siggelin/Lifsungstollarens Tingeling,

 

Reserv: Signe o Per Lindström/Björshults Colour of Spring

 

 

 

Representanter i klubbmatchen mot Taxklubben:

 

Carl Stålhandske/Lifsungstollarens Bianca 

Åsa Cederwall/Rindi´s Highland Shady Lady 

Siri Siggelin/Lifsungstollarens Tingeling

Viltspår ordinareprov

Från vänster: Jessica Hedenstein Conover´s/Liquorice Sweets, Siri Siggelin/Lifsungstollarens Tingeling, Carl Stålhandske/Lifsungstollarens Bianca

 

 

Den 22 maj ägde klubbmatchen mot Taxklubben rum I Follingbo 

Det var Taxklubben som stod för arrangemanget 

Domare: Rolf Johansson, Taxklubben och Henric Öhman, SSRK 

Taxklubben tog hem segern även detta år 

Två rörliga viltspår har genomförts med Janne Boberg som domare